Close
İzzettin, Çatalca
Çok Yakın Uzak Tarih – İnceğiz

Çok Yakın Uzak Tarih – İnceğiz

Çok yakın,  uzak yıllar… İstanbul’un tarihi bilindiği üzere M.Ö ‘ ye dayanır ve belki de yeryüzünün en eski şehirlerinden biri. Baştan başa gezilse bitmeyecek tarihi mekanlara sahip olan evimiz İstanbul’a biz bir başından başlayalım dedik ve tabii ki merkezimiz Çatalca’dan başlıyoruz.

İnceğiz Mağaraları…

“Tarihin ilk apartmanı” diye bir tabir okumuştuk internette gerçekten de gidip görülse ya da fotoğraflarına bakılsa siz de ona apartman dersiniz bizim gibi.  Hatta ve hatta İnceğiz Köyü sakinleri tarafından Kemal Sunal mağaraları diye bilinmekte. Çünkü büyük ustanın filmlerinin mağara sahnelerinde burayı kullanılmış. İçi tamamen killi kireçtaşı oyularak yapılan insan yapımıdır. Çok önceleri bir köyün yaşadığı da söylenilebilir aslında. Tabii atlattığı depremler vs. etkenler yüzünden bazı yerler ile bağlantı kesilmiştir.

 

Mağaraların yapan insanların Hristiyanlar olduğu düşünülmekte. Çünkü içinde bir tane şapel ve bir odada haç kabartması bulunmaktadır. Ve gelin görün ki tabii ki herhangi bir koruma, bir önlem yok.

Böylesi güzelim doğa ve tarih harikası bu derece yakınken gidilip görülmesi gerekliliğini kendiliğinden artırıyor. Ve de tabii ki dönüşünde de uğranılabilecek doğal ve organik köy ürünleri satan marketler – biz bakkal diyoruz daha samimi – bulabilirsiniz. Zaten İnceğiz Köyü ve Çatalca’ya da çok yakın.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Phone: (530) 518 75 86
İzzettin, Çatalca

Açılışa özel %10 indirim kodunu siparişlerinizde kullanabilirsniz | Kod: Catalca2017 Dismiss